خانه را بدون سیستم اعلام حریق تنها نگذارید، خطر آتش سوزی همیشه در کمین است.

خانه ای پس از اتمام آتش سوزی

خانه ای پس از اتمام آتش سوزی


همه می دانیم که خالی گذاشتن خانه برای رفتن به مسافرت یا بازدیدها و مهمانی ها و یا شاید عید دیدنی در ایام ابتدایی سال می تواند خطرناک باشد. برای همه اول خطر سرقت به ذهن متبادر می شود که برای خود مشکل بزرگی است و حل آن نیاز به راه حل های مناسب دارد. اما شاید بیشتر از آن باید به فکر خطر آتش سوزی در این زمان باشید. چرا؟ بهتر است ابتدا ویدئو زیر که توسط سازمان آتش نشانی ولز در بریتانیا تهیه شده است را ببینید تا سرعت و قدرت نابودی آتش را متوجه شوید.

چند نکته در مورد این ویدئو هست که نیاز به توضیح بیشتر دارد.
1- شروع آتش از یک اتفاق بسیار ساده مثل روشن ماندن سشوار و گرم شدن بیش از حد آن اتفاق می افتد که احتمال وقوع آن در هر خانه ای بسیار زیاد است.
2- وسایل و تزئینات داخل اتاق همگی از مواد سوختنی ساخته شده اند و به محض رسیدن آتش به آنها شعله ور شده و آن را گسترش می دهند.
3- همانطور که میبینید تا 30 ثانیه اول پس از شروع حریق، حجم آن خیلی بزرگ نشده و شاید بتوان آنرا با یک کپسول دستی هم خاموش یا کنترل کرد.
این دقیقا همان زمانی است که سیستم اعلام حریق شروع به کار می کند و در صورت سالم بودن می تواند ساکنین یا نزدیکترین ایستگاه آتش نشانی را از بروز حریق مطلع سازد. در این مورد توضیحات بیشتری در ادامه داده خواهد شد.
4- در ادامه و با گذشت تنها یک دقیقه از شروع آتش می توان دید که حجم و قدرت گسترش آن چقدر زیاد شده و همچنین حجم دود تولید شده به قدری است که اگر کسی در اتاق باشد اصلا نمی تواند جلوی خود را ببیند یا نفس بکشد.
5- آتش به سرعت بزرگتر شده و در دقیقه 2 می تواند دید که تقریبا همه چیز طعمه آتش شده و دیگر حریق قابل کنترل نیست و به قسمت های دیگر خانه کشیده می شود.
6- در آخر ویدئو و در دقیقه 2:15 به نقطه اشتعال همه چیز یا Flashover رسیده ایم که همه چیز با هم مشتعل می شوند و در ادامه آن میبینید که هیچ چیز سالم باقی نمانده است.

ما میخواهیم با این ویدئو به شما سرعت گسترش حریق از زمان پیدایش تا درگیر کردن کل خانه را نشان دهیم و برای مالکین و ساکنین مشخص کنیم که در صورت نبود یک سیستم اعلام و اطفاء حریق مناسب در زمان بروز حریق، تنها کار خروج از خانه در سریعترین زمان و اطلاع رسانی به نیروهای امدادی است تا بتوانید از جان خود و دیگر ساکنین حفاظت نمایید. پس از آن در صورت وجود بیمه آتش سوزی باید در سریعترین زمان با کارشناس و بازرس بیمه برای تخمین خسارات تماس بگیرید.
اما راهکار اساسی برای جلوگیری از اینگونه حوادث، وجود یک سیستم اعلام و اطفاء حریق استاندارد و آماده بکار است. یک سیستم اعلام حریق نصب شده براساس استاندارد که به صورت دوره ای بازرسی و رفع عیب شده باشد می تواند بروز حریق را قبل از گذشت 30 ثانیه از بروز آن تشخیص دهد. این ویژگی می تواند صاحب خانه را حتی اگر در خانه نباشد به سرعت از بروز حریق آگاه کند. همچنین این سیستم ها با مجهز بودن به شماره گیر خودکار می توانند با شماره های امدادی تماس بگیرند و آنها را برای پیگیری حادثه وارد عمل نمایند. بدین صورت می توان با واکنش مناسب و سریع از گسترش حریق و ایجاد خسارات بیشتر جلوگیری کرد.

در قدم بعدی باید به سیستم اطفاء حریق اتوماتیک آب افشان اشاره کرد. سیستم های آب افشان که در مجتمع های بزرگ و برج ها و دیگر اماکن بعضا وجود دارند می توانند در سریع ترین زمان و پیش از مداخله نیروهای آتش نشانی، با آتش مقابله کنند و قبل از گسترش، آنرا سرکوب نمایند.
ویدئو زیر که توسط شرکت Reliableآمریکا تهیه شده است را ببینید تا به قدرت سیستم های آب افشان پی ببرید.

همانگونه که میبینید در صورت وجود یک سیستم آب افشان آماده بکار، اصلا حریق نمی تواند حجم زیادی از اتاق را درگیر کند و در همان مراحل اولیه خاموش می شود. وجود سیستم های آب افشان و انجام بازرسی های دوره ای می تواند از خسارات ناشی از حریق به شدت بکاهد و همچنین تلفات جانی ناشی از آتش سوزی های بزرگ را کاهش دهد.
در پایان توصیه می کنیم که پیش از ترک خانه از وجود یک سیستم اعلام و اطفاء حریق سالم و آماده بکار در منزل خود مطمئن باشید.

آذرندا به صورت تخصصی در زمینه سرویس، نگهداری و تعمیرات سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر و متعارف، سیستم های اطفاء حریق (اسپرینکلر، جعبه هوزریل، کپسول های دستی آتش نشانی)، سیستم های دوربین های مدار بسته و سیستم های ضد سرقت (دزدگیر، درب های برقی و آیفن تصویری) فعالیت کرده و می تواند در این زمینه های تخصصی به مدیران محترم ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری کمک نماید.

برای آشنایی بیشتر با خدمات ما به صفحه خدمات ما بروید.

 

همچنین میتوانید نظرات خود درباره این مقاله را همینجا مطرح نمایید.

تیم تولید محتوای آذرندامشاهده نوشته ها

آذرندا همواره تلاش نموده تا با تولید محتوای مفید، بروز و دقیق در ارتقای فرهنگ استفاده از سیستم های اعلام و اطفاء حریق نقشی داشته باشد. از این رو تیم تولید محتوا به این موضوع پرداخته و مطالب را تولید و بررسی می نمایند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر سوالی در زمینه فعالیت ما دارید، در فرم تماس با ما مطرح کرده و منتظر تماس ما باشید