چرا سرویس دوره ای سیستم های اعلام و اطفا حریق باید برای کسب و کارها مهم باشد؟

Fire and Intense Flames Burns Home to the Ground. Flashpoint reached in large destructive fire burns a home to the ground. Image looking toward what was once an attached garage. Fire is reaching flashpoint and a raw force of nature. Converted from 14-bit RAW file. sRGB color space.

یک آتش سوزی ساختمانی وسیع


سیستم های اعلام حریق برای محافظت از شما، کارمندان، مشتریان و محل زندگی شما نصب شده اند. سلامت همه افراد حاضر در محل در زمان بروز حریق و علی الخصوص ساکنین دائمی به عملکرد صحیح این سیستم در آن بازه کوتاه زمانی بستگی دارد، به طوری که در صورت بروز آتش سوزی، این سیستم باید بتواند با اعمال سریع و کافی هشدار، تخلیه ایمن و به موقع محل را امکان پذیر سازد.

انجام تعمیر و نگهداری منظم سیستم اعلام حریق برای صاحبان مشاغل یک امر مطلقاً ضروری است. شما به عنوان صاحب و مالک یک ساختمان مملو از نفرات وظیفه ای قانونی و انسانی دارید که اطمینان حاصل کنید که سیستم اعلام حریق در وضعیت مطلوبی قرار دارد و از استانداردهای معتبر نظارت بر ساختمان پیروی می کند. عدم نگهداری صحیح سیستم اعلام و اطفا حریق هم می تواند بیمه نامه آتش سوزی شما را بی اعتبار کند و هم خسارات غیر قابل جبران مالی و جانی را به شما تحمیل کند، بنابراین در صورت وقوع آتش سوزی ممکن است تحت پوشش بیمه قرار نگیرید یا بیمه خسارات شما را به طور کامل پوشش ندهد.

به حداقل رساندن هشدارهای کاذب (هشدارهای سیستم اعلام حریق در زمان هایی غیر از زمان بروز واقعی حریق که می تواند عوامل انسانی یا محیطی داشته باشد) از دیگر مزایای نگهداری منظم سیستم های اعلام و اطفا حریق است. هزینه هشدارهای کاذب نگرانی بزرگی برای خدمات آتش نشانی و امداد و نجات در هر شهر و استانی است و این موضوع می تواند به دلیل هزینه های احتمالی در آینده برای دریافت خدمات آتش نشانی و امداد و نجات و افزایش حق بیمه ، تجارت شما را نیز از نظر مالی تحت تأثیر قرار دهد چون همانگونه که می دانید هزینه های خدمات ایمنی شهری از بودجه کشور تامین می شود و مالیات بخش اعظم آن را پوشش می دهد.

ما این مقاله را برای ارائه اطلاعات بیشتر در مورد نحوه تست و نگهداری سیستم اعلام حریق شما و به منظور محافظت از کارمندان و محل کار خود نوشته ایم.

چند بار سیستم اعلام حریق شما بایستی سرویس شود؟

اگر سیستم اعلام حریق دارید ، ضروری است که آن را در وضعیت مناسب نگه دارید و به طور منظم بررسی های نظارتی جهت اطمینان از صحت عملکرد سیستم را انجام دهید. در استاندارد  BS 5839 اشاره شده است که هشدار دهنده های حریق باید هر هفته بازدید شده و حداقل هر شش ماه یکبار به طور کلی سرویس شود. با این حال ، برای مشاغل بزرگ و یا پرخطر چون سیستم اعلام حریق ممکن است پیچیده تر و حاوی اجزای بیشتری باشد توصیه بر این است تا هر سه ماه یکبار سرویس انجام شود.

نحوه نگهداری سیستم اعلام حریق

استانداردهای معتبر مورد ارجاع در زمینه سیستم های اعلام و اطفا حریق برای انجام سرویس و نگهداری این سیستم ها اصرار بر حضور افراد دارای صلاحیت و مورد تایید سازمان های ذیربط را دارد تا عملکرد سیستم به درستی و با دقت لازم بررسی شود.

فرد مسئول می تواند آزمایشات عادی و نگهداری تجهیزات اعلام حریق را انجام دهد ، در حالی که خدمات تعمیر و نگهداری دقیق تر و دوره ای سیستمهای اعلام و اطفا حریق باید توسط یک شخص یا شرکت مجرب انجام شود. این فرد بایستی به طور مناسب و کافی آموزش دیده باشد و همه جنبه های ایمنی در برابر آتش و قوانین مربوطه را درک کند.

شما همچنین باید یک دفترچه ثبت وقایع (Fire Log Book) داشته باشید که تمامی سوابق، بروزرسانی ها و پیشرفت های مربوط به سیستم اعلام حریق در آن محل ثبت شود. فرد مسئول باید کلیه مراحل نگهداری و تست های لازم را سازماندهی کرده و از ثبت آنها در این دفترچه اطمینان حاصل کند.

بازدیدهای هفتگی

Engineer inspecting
ثبت مشاهدات در دفترچه ثبت وقایع

آزمایش های هفتگی اطمینان حاصل می کند که هیچ خطای موثر در عملکرد کلی سیستم در سیستم اعلام حریق وجود ندارد و همچنین ساکنین را با صدای سیگنال هشدار دهنده بروز آتش نیز آشنا می کند. همین بازدیدهای هفتگی می تواند مشکلات عمده ای که به مرور زمان در سیستم رخ می دهد را نشان داده تا تعمیرکاران ماهر بتوانند در اسرع وقت به آن رسیدگی کنند.

توصیه می شود هر هفته در ساعات کاری تست سیستم در یک ساعت و روز مشخص انجام شود تا ساکنین ساختمان های مسکونی و کارمندان در ساختمان های اداری و تجاری از آزمایش هفتگی آگاه شوند. زمان آزمایش معمولاً نباید بیش از یک دقیقه باشد ، به طوری که ساکنان در محل بتوانند بین این تست هفتگی سیستم اعلام حریق و هشدار واقعی تخلیه آتش سوزی تمایز قائل شوند و به اشتباه حریق واقعی را دست کم نگیرند. البته اعلان زمان و مدت انجام تست سیستم اعلام و اطفاء حریق در محل هایی که افراد زیادی به آن رفت و آمد دارند و در تابلو اعلانات یا به صورت صوتی در سیستم پیجینگ نیز می تواند به این موضوع کمک کند.

تابلوی اعلام زمان تست سیستم اعلام حریق

در سیستم های دارای چندین شستی اعلام حریق دستی (Manual Call Point) ، هر هفته بایستی یک تجهیز متفاوت آزمایش شود، تا در نهایت همه در برنامه تست برای یک دوره زمانی گنجانده شوند.

فرد مسئول همچنین باید اطمینان حاصل کند که کلیه سیستم های قفل اتوماتیک و درب های الکترومغناطیسی ضد حریق قبل از اطمینان از بازنشانی (Reset) صحیح سیستم ، به درستی باز و بسته می شوند. این موضوع در تخلیه افراد در محل های شلوغ تاثیر بسزایی دارد و هیچ دربی در زمان بروز حریق بسته نمی ماند.

در انتهای تست و بازدید هفتگی، تاریخ و زمان تست بایستی به همراه اشکالات مشاهده شده در دفترچه ثبت وقایع یادداشت شود.

بازرسی های ماهانه

Old and dirty smoke detector
نمونه ای از یک دتکتور دودی قدیمی و کثیف

برای اطمینان از صحت عملکرد سیستم اعلام حریق ، توصیه می شود یک آزمایش ماهیانه نیز انجام شود. در این بازرسی تجهیزات با دقت بیشتری بازرسی می شوند و همه تجهیزات در ظرف یک روز بازرسی بصری (Visual Inspection)  می شوند. در این بازرسی محل و نوع هر تجهیزی که کثیف، صدمه دیده و یا کنده شده باشد بایستی در دفترچه ثبت وقایع (Fire Log Book) توسط مدیر ساختمان یا هر فردی که مسئول سیستم است ثبت شود و با پرسنل متخصص در تعمیر و نگهداری سیستم اعلام و اطفا حریق تماس گرفته شود تا آنها نسبت به تعمیر یا تعویض قطعات معیوب اقدام نمایند.

همچنین اگر منبع تغذیه آماده به کار (Stand-by Power Supply) برای سیستم اعلام و اطفا حریق از یک ژنراتور اضطراری خودکار بهره می برد، این ژنراتور نیز باید ماهانه آزمایش شود و میزان سوخت آن اندازه گیری شود تا در زمان بروز حادثه مشکلی برای برق اضطراری به وجود نیاید. به همین ترتیب، باتری های نصب شده در تابلوهای اعلام حریق مرکزی (FACP) که به عنوان منبع آماده به کار استفاده می شوند، نیز بایستی بررسی شده که از لحاظ ظاهری شکسته یا منبسط نشده باشند.

بازرسی و سرویس تخصصی

Smoke detector installation, Electrician is installing fire alarm equipment.
یک سرویس کار ماهر در حال بررسی سیستم اعلام حریق

علاوه بر آزمایش های هفتگی و ماهانه که بایستی انجام شود، سیستم اعلام و اطفا حریق شما باید حداقل هر 6 ماه یکبار تحت تعمیر و نگهداری تخصصی قرار گیرد. این سرویس باید توسط یک شخص ماهر (یک شرکت یا سازمان حرفه ای بازرسی سیستم های اعلام و اطفا حریق) انجام شود.

در این دوره از بازرسی ها، آنها موارد زیر را بازرسی می کنند:

سوابق ثبت شده در دفترچه وقایع و سوابق هشدار کاذب در طی این دوره

تغییرات معماری در ساختمان و اصلاحات احتمالی در سیستم اعلام و اطفا حریق

نمایش دیداری پیغام ها در تابلوی مرکزی سیستم اعلام حریق (FACP)

کنترل عملکردهای تابلوی مرکزی سیستم اعلام حریق (FACP) در زمان بروز حریق واقعی

دستگاه های متصل به سیستم اعلام حریق

دسترسی نفرات به شستی های دستی اعلام حریق

عملکرد باتری ها

صحت ارتباط با مرکز آتش نشانی محلی

مدت زمان توصیه شده بین بازرسی های اصلی و بازدیدهای اضطراری نباید از شش ماه تجاوز نماید.

چگونه آذرندا می تواند در این زمینه به شما کمک کند؟

ما خدمات بازرسی، تعمیر و نگهداری سیستم های اعلام و اطفا حریق را به کسب و کارها و ساختمان های مسکونی، تجاری و اداری در شهر اصفهان و شهرهای حومه آن ارائه می دهیم، بنابراین می توانید اطمینان حاصل کنید که سیستم های شما به خوبی نگهداری می شوند و در زمان بروز هر حادثه احتمالی به کمک شما می آیند.

ما بازرسی و سرویس سیستم های اعلام و اطفا حریق را به صورت قراردادهای سالانه به شما ارائه دهیم و یک سرویس تماس اضطراری نیز ارائه می دهیم تا زمان هایی که به ما نیاز داریم در سریعترین زمان ممکن به مشکل شما رسیدگی کنیم.

اگر در مورد هر یک از خدمات ما، شامل سیستم های اعلام و اطفا حریق، دوربین های مداربسته یا سیستم های اعلام سرقت (دزدگیر) به مشاوره نیاز دارید، ما می توانیم به شما در یافتن راه حل مناسب برای خانه و یا محل کار شما مطابق با بودجه ای که دارید کمک کنیم.

با ما تماس بگیرید تا به صورت رایگان از پروژه شما بازدید کرده و اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهیم.

اطلاعات تماس ما را در صفحه تماس با ما پیدا خواهید کرد.

تیم تولید محتوای آذرندامشاهده نوشته ها

آذرندا همواره تلاش نموده تا با تولید محتوای مفید، بروز و دقیق در ارتقای فرهنگ استفاده از سیستم های اعلام و اطفاء حریق نقشی داشته باشد. از این رو تیم تولید محتوا به این موضوع پرداخته و مطالب را تولید و بررسی می نمایند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر سوالی در زمینه فعالیت ما دارید، در فرم تماس با ما مطرح کرده و منتظر تماس ما باشید