تاییدیه های معتبر سیستم های اعلام و اطفاء حریق کدامند؟

hand sign approved

سیستم های اعلام و اطفاء حریق را می توان از جمله تجهیزاتی دانست که بدون داشتن تاییدیه های معتبر ملی یا بین المللی تقریبا غیر قابل استفاده هستند. شاید برای مشتریان و مصرف کننده های نهایی این موضوع خیلی چشمگیر نباشد و گزینه های دیگر از جمله قیمت، برند، ظاهر و رنگ و… مطرح باشد ولی برای کارشناسان و فروشندگان و همچنین مقام های مسئول ایمنی در شهر این تاییدیه و استاندارد این تجهیزات است که تعیین کننده امکان استفاده از تجهیزات در ساختمان ها است.
حال سوال این است که این تاییدیه های کدامند و چگونه و از چه طریق صادر می شوند. در این مقاله تعدادی از آنها را معرفی می کنیم و توضیحاتی برای آشنایی بیشتر با آنان ارائه می کنیم.

نماد تاییدیه Underwriters Laboratories-UL

تاییدیه UL

تاییدیه یا گواهینامه انطباق با استاندارد UL توسط سازمان Underwriters Laboratories در ایالات متحده آمریکا ارائه می شود. دفتر مرکزی این سازمان بخش خصوصی در شهر نورت بروک در ایالت ایلینویز است که طبق آخرین آمار، این سازمان در 46 کشور دفتر نمایندگی مستقیم دارد. با توجه به سابقه طولانی این سازمان که کار خود را در سال 1894 شروع کرده است، این موسسه را می توان یکی از مهمترین و با اعتبار ترین ارگان ها در زمینه تایید تجهیزات مربوط به ایمنی و آتش نشانی دانست.

این موسسه مانند دیگر موسسات همکار خود، تجهیزات مربوط به سیستم های ایمنی ساختمانی و صنعتی را براساس استانداردهای مرجع تست و بررسی می کند و در صورتیکه آن تجهیز بتواند از تست ها با موفقیت بیرون آید، آن را برای استفاده عمومی تایید کرده و به آن برای مدت محدودی گواهی تطبیق با استاندارد می دهد. به این منظور که روش تست و بررسی تجهیزات برای سازندگانی که می خواهند این گواهینامه را دریافت کنند مشخص باشد، این موسسه روش های تست (Test Procedure) خود را ابتدا تبیین کرده و منتشر می کند. این دستورالعمل ها با شماره های مختلف در سایت این موسسه قابل خریداری است. همچنین پس از اهدای گواهینامه به هر تجهیز، نام، مشخصات و اطلاعات فنی آن تجهیز نیز در سایت این شرکت به نشانی www.ul.com ثبت می شود تا مصرف کنندگان بتوانند با وارد کردن مشخصات هر تجهیز با نماد این موسسه، از صحت و درستی این نماد مطمئن شوند.


نماد تاییدیه Factory Mutual-FM


تاییدیه FM

سازمان Factory Mutual Insurance Company در حقیقت یک نهاد بیمه گر در ایالت متحده آمریکا است که کار خود را از سال 1886 شروع کرده است. این شرکت خصوصی علاوه بر خدمات بیمه، بررسی و تایید تجهیزات ایمنی و آتش نشانی را نیز در سابقه خود دارد و یکی از بزرگترین آزمایشگاه های بررسی تجهیزات ایمنی را دارد. این آزمایشگاه بزرگ به مساحت 1600 هکتار و در ایالت رود آیلند قرار گرفته است. این سازمان با تجربه طولانی خود در زمینه تست و بررسی تجهیزات ایمنی ساختمانی و صنعتی یکی از بزرگترین نام ها در این حوزه است. با وجود این ویژگی ها این موسسه انواع تجهیزات از جمله آب افشان های سقفی و دیواری، تجهیزات تشخیص و اعلام حریق، پرده های ضد آتش، کانال ها و فن های انتقال دود و همچنین شیرهای آبی و گازی را بر اساس استانداردهای مرجع بررسی کرده و در صورت تایید به آنها گواهینامه اعطا می کند. مانند دیگر موسسات، این شرکت نیز مشخصات تجهیزات مورد تایید خود را در سایت خود به نشانی www.fmapprovals.com منتشر می کند تا مصرف کنندگان بتوانند سلامت تاییدیه تجهیزات را بررسی کنند.


نماد تاییدیه European Conformity-CE

تاییدیه CE

تاییدیه CE اصلی ترین تاییدیه تجهیزات برای فروش عمومی در اتحادیه اروپا است. تمامی تولیدکنندگان اروپایی و غیر اروپایی در صورتیکه بخواهند تولیدات خود را در کشورهای عضو اتحادیه اروپا به فروش برسانند بایستی حتما این تاییدیه را برای آن محصول دریافت نمایند. این تاییدیه در حقیقت نشان دهنده تطابق آن تجهیز با استانداردهای مورد تایید در اروپا است. صدور این تاییدیه توسط موسسات مورد تایید یا Notified Body هاست. اینان در حقیقت موسسات و ارگان های خصوصی یا دولتی در کشورهای مختلف هستند که تجهیزات را بر مبنای استانداردهای اروپا تست و بررسی می کنند و در صورتیکه آنها هر تجهیزی را تایید کنند، نشان CE برای آنها صادر می شود. لیست این موسسات در سایت ec.europa.eu ارائه شده است. تاییدیه هایی که در ادامه به آنها اشاره می شود در حقیقت جزو موسساتی هستند که می توانند این نشان را صادر نمایند اما خود نیز نمادی مجزا برای تجهیزات صادر می کنند که خود به اعتبار محصول می افزاید.


نماد تاییدیه Loss Prevention Certification Board-LPCB

تاییدیه LPCB

این تاییدیه با سابقه که در حدود سال های 1860 تاسیس شده است، مدتی است که زیر مجموعه موسسه Building Research Establishment-BRE شده است. مقر اصلی این موسسه در شهر واتفورد در بریتانیا قرار گرفته است و در زمینه استاندارد و تایید تجهیزات ایمنی در ساختمان فعالیت می کند. این مجموعه یکی از چندین موسسه مورد تایید اتحادیه اروپا برای ارائه تاییدیه CE اروپاست. در حقیقت این موسسه با تست و بررسی تجهیزات ایمنی در ساختمان های صنعتی و مسکونی براساس استاندارد های مرجع European Norm-EN گواهینامه تطبیق این تجهیزات با استاندارد را صادر نموده و به این ترتیب آنان اجازخ تولید و فروش در اروپا را می یابند. این نشان به دلیل سابقه طولانی که در این صنعت دارد و همچنین این موضوع که بریتانیا در زمینه استانداردهای ایمنی تا حدودی پیشرو در اروپا محسوب می شود و تعداد زیادی از استانداردهای اروپا از روی استانداردهای این کشور نوشته شده اند، از معتبرترین نمادها در این قاره و جهان است. این گواهی شاید پراستفاده ترین نماد در بین تولید کنندگان اروپایی نیز هست که دلیل آن روش دقیق آزمایش و همچنین اطمینان موسسات تایید کننده به آن است.

این موسسه تمامی تجهیزاتی که تایید می کند را در سایت www.redbooklive.com لیست کرده و هر سال این لیست را گسترده تر می کند. با وجود این سیستم اعتبار سنجی گواهینامه های این موسسه بسیار ساده و سهل الوصول شده است.


نماد تاییدیه BSI Kitemark


تاییدیه Kitemark

این تاییدیه پرسابقه توسط موسسه معتبر British Standard ارائه می شود که بسیاری از استانداردهای اروپا بر طبق استانداردهای تالیفی این موسسه ساخته و پرداخته شده است و در حدود 100 سال است که در زمینه تدوین و تولید استاندارد در بریتانیا عمل می کند. نماد Kitemark شاید به حد هموطن خود LPCB در تجهیزات مربوط به سیستم های ایمنی پرکاربرد نباشد ولی این از اعتبار این نشان نمی کاهد و تجربه و سابقه صادرکننده آن است که به آن اعتبار می بخشد. این موسسه نیز از طریق سایت رسمی خود به نشانی www.bsigroup.com تمامی سازندگانی که موفق به دریافت این نماد شده اند را معرفی می کند.


نماد تاییدیه VdS


تاییدیه VdS

این گواهی که کار خود را از سال 1908 شروع کرده است توسط موسسه VdS Schadensverhutung GmbH j توسعه یافته و صادر می شود. مقر اصلی این موسسه در کشور آلمان است و با حدود 400 نفر نیروی کار خود به بررسی، تست و بازرسی از تجهیزات ایمنی مطابق با استانداردهای اروپا می پردازد. با وجود اینکه این موسسه در گذشته به پرکاری دیگر نمادها نبوده است ولی در سال های اخیر سعی کرده که سهم بزرگتری از تایید تجهیزات در اروپا را به خود اختصاص دهد. این تاییدیه لیست تجهیزات مورد تایید خود را به صورت کامل در سایت خود به نشانی www.vds.de ارائه کرده تا مصرف کنندگان بتوانند با مراجعه به آن از اصالت گواهی تجهیزات اطمینان حاصل نمایند.


نماد تاییدیه Afnor


تاییدیه Afnor

این موسسه فرانسوی یکی دیگر از موسسات مورد تایید اتحادیه اروپا برای تایید تجهیزات ایمنی و آتش نشانی است. این موسسه از سال 1926 فعالیت می کند و امروزه در حدود 1200 کارمند دارد تا بتواند در زمینه بررسی و تست تجهیزات (از جمله تجهیزات ایمنی) فعالیت نماید. این موسسه می تواند رقیب سرسختی برای رقبای اروپایی خود باشد و اعتبار خاصی برای نماد خود قائل است. این موسسه اطلاعات ارگان های مورد تایید خود را در سایت www.afnor.org ارائه می کند.

تیم تولید محتوای آذرندامشاهده نوشته ها

آذرندا همواره تلاش نموده تا با تولید محتوای مفید، بروز و دقیق در ارتقای فرهنگ استفاده از سیستم های اعلام و اطفاء حریق نقشی داشته باشد. از این رو تیم تولید محتوا به این موضوع پرداخته و مطالب را تولید و بررسی می نمایند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر سوالی در زمینه فعالیت ما دارید، در فرم تماس با ما مطرح کرده و منتظر تماس ما باشید